ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13835352
*
nr 1383 5352
Alvar Aalto
(1898-1976), Finland
Spegel, Artek, 120x50 cm
Alvar Aalto, född 1898, död 1976, finländsk arkitekt, stadsplanerare och formgivare.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 mars 2021
kl 18:56:15
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/3 18:51:16
1
Vinnande bud
8/3 18:53:36
1
justering av budtak
- Konstnär/Designer
Alvar Aalto
Alvar Aalto, född 1898, död 1976, finländsk arkitekt, stadsplanerare och formgivare.
Läs mer om Alvar Aalto
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alvar aalto artek design europa finland finländsk design finsk design norden nordeuropa nordeuropeisk nordisk spegel speglar
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:28
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:32
-
7409 Spegel
+ konsolbord, med stenskiva, Rokokostil. Höjd: 140..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:48
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:20
-
7266 Spegel
1920-tal, 118x41 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:10
*
Alvar Aalto
Alvar Aalto, född 1898, död 1976, finländsk arkitekt, stadsplanerare och formgivare.
Läs mer om Alvar Aalto
nr 1383 5352
Alvar Aalto
(1898-1976), Finland
Spegel, Artek, 120x50 cm
Alvar Aalto, född 1898, död 1976, finländsk arkitekt, stadsplanerare och formgivare.
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 mars 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/3 18:51:16 | 1 | Vinnande bud |
8/3 18:53:36 | 1 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
Alvar Aalto
Alvar Aalto, född 1898, död 1976, finländsk arkitekt, stadsplanerare och formgivare.Läs mer om Alvar Aalto
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alvar aalto artek design europa finland finländsk design finsk design norden nordeuropa nordeuropeisk nordisk spegel speglar
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:28 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:32 -
7409 Spegel
+ konsolbord, med stenskiva, Rokokostil. Höjd: 140..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:48
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:20 -
7266 Spegel
1920-tal, 118x41 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:10